Dekupazas-kas tai?

Go down

Dekupazas-kas tai?

Rašyti  Sem on Kv. 11 26, 2009 7:31 am

Dekupazas-kas tai?

Dekupažas (decoupagedecouper” iš prancūzų kalbos išvertus reikštų - “iškirpti”) yra dekoravimo technika/menas, kai dekoruojamas objektas apklijuojamas popieriaus iškarpomis, į pagalbą pasitelkiant įvairius efektus: paišymo, auksavimo, sendinimo ir pan. Apklijuotas objektas “konservuojamas“ laku, kuris tuo pačiu paslepia iškilius popieriaus kraštus, o galutinis rezultatas panašus į tapybą.
Pati dekupažo technika turi begalės variacijų. Viskas, kas iš popieriaus – servetėlės, popierius (dekupažinis, ryžinis, medžio ir t.t.), iškarpos iš laikraščių, žurnalų ir kitur, koliažas, montažas ir panašiai – visa tai dekupažo dalis. O kitos medžiagos, tokios kaip medis, kriauklės, audinys, karoliukai ir kt. – tai aplikacija (H. Manning).
Iš kur kilo dekupažas?
Kaip meno rūšis pirmą kartą minima XV amžiaus pabaigoje Vokietijoje, kur iškirpti paveikslėliai buvo panaudoti baldų dekoravimui. Taip pat Lenkijoje, kur rankomis spalvintais paveikslėliais dekoruojami įvairūs objektai.
Dekupažas - kokį mes šiandien žinome - suklestėjo XVIII amžiuje. Pats pavadinimas kilęs iš Prancūzijos. Tačiau jo aukso amžiaus pradžia siejama su Venecija (XVII-as amžius), kur tuo metu buvo labai išpopuliarėję tapyti ir kitaip dekoruoti baldai.
Prancūzijoje Luiso XVI-ojo dvariškių ir Marie Antoinette hobis buvo – dekupažas. Prancūzijos karalienė ir jos rūmų damos (pvz. madam de Pompadour) nerūpestingai karpydavo garsių dailininkų originalus, dekoruodavo vėduokles, dėžutes, stalų paviršius ir pan.
Dekupažo aukso amžius baigėsi XVIII a. pabaigoje, kai buvo likviduojamos baldų dekoravimo gildijos.
XIX a. žinomas Anglijoje, kaip Viktorijos stiliaus dekupažas – romantiškas ir sentimentalus, pilnas rausvų atspalvių, derinamas su įvairiomis medžiagomis.
XX a. dekupažas vėl atgimsta Vokietijoje, Lenkijoje, Anglijoje. Paplinta Amerikoje, Australijoje. Dabartinis “DECOUPAGE” pavadinimas atsirado XX a. Prancūzijoje.


Sem
Admin

Pranešimų skaičius : 37
Join date : 2009-11-23
Miestas : Kaunas

Peržiūrėti vartotojo aprašymą http://meno-akademija.lifeme.net

Atgal į viršų Go down

Atgal į viršų


 
Permissions in this forum:
Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume